SØG MENU

Kons koncert - næste generation

Musik
Dørene åbner 19.30
Sted
Huset i Hasserisgade
3'eren / Salen
Entré
FRI
Dagens vegetariske ret
95 kr.
Start aftenen i Husets Café fra kl 17.30 med dagens vegetariske ret

Næste generation

 

Mød et udvalg af de musikere, der er på vej ud som musiklivets næste generation via en uddannelse på Det Jyske Musikkonservatorium i Aalborg. Over tre aftener i efteråret 2023 indtager de konservatoriestuderende scenen i Huset, nemlig d. 13. september, d. 25. oktober og d. 15. november.

 

På musikkonservatoriet får de studerende en masse baggrundsviden og musikalske støttefag, og de får forfinet deres eget musikalske projekt som musiker eller sanger. Men først og fremmest får de plads og rum til at være sig selv og udvikle sig i den retning, de selv ønsker, inspireret af en gruppe meget forskellige undervisere. Det er derfor meget forskellige musikere og meget forskellig musik, der møder publikum ved de tre studenterkoncerter.

 

Én ting har de studerende dog tilfældes: Talent og engagement. Uden dét er det slet ikke muligt at få adgang til de få pladser på et musikkonservatorium.

 

På Det Jyske Musikkonservatorium i Aalborg kan de studerende fordybe sig i en lang række rytmiske og elektroniske genrer. Ved koncerterne kan man derfor opleve alt fra jazz over pop til heavy, singer-songwriter og forskellige afarter af elektronisk musik. Afleveret med nerve og engement af talentfulde, unge musikere.

 

Mange af konservatoriets studerende er i forvejen aktive i det nordjyske musikliv og er ikke uvante med at stå på en scene. Konservatoriets egen koncertserie ”KONSert” i Musikkens Hus giver dem yderligere sceneerfaring og indgår direkte i undervisningen. Publikum kan dermed roligt se frem til en flot aften med fuldt professionel afvikling og store musikoplevelser.

 

Mød et udvalg af de musikere, der er på vej ud som musiklivets næste generation via en uddannelse på Det Jyske Musikkonservatorium i Aalborg.

 

Program 15/11:

 

Liisi Oja Trio
Liisi Oja trio is a new project led by Estonian composer and pianist Liisi Oja. The concept is nordic jazz that introduces original music by Liisi and some of her arrangements of Estonian folk tunes. The band offers great interplay between piano, double bass and alto saxophone and creates a calming and magical musical journey for its listeners.

 

Henrik Mathorne – PopFar
Efter koncerten med PopFar går du syngende hjem, mens du glæder dig til “Havregrød”, flere “Oaser” og “3 milliarder” sekunder med kæresten og ungerne. Hverdagen og vasketøjet bliver smidt op i luften, og lander i en bunke lækre popmelodier lige til at tage med ud på “Sommerens veje” selv i november.
PopFar har 3 dogmer:
1. Alle sange skal vende en pligt til en gave.
2. Alle melodier skal bruges til hverdag og fest – og når der skal slappes af.
3. Dogmer er til for at blive brudt.
Denne onsdag får I den akustiske version af koncerten, så danser vi næste gang.

Teo Arcus (Frederik Kistrup)

 

Teo Arcus væver store og brede lydtæpper som indhyller lytteren, og tager dig med på en rejse ind i et univers, som maler med penselstrøg fra rockens farvepalette. Musikken er kraftfuld, bombastisk, stilfærdigt melankolsk, med dansende synths i kobling med rå guitarriffs, i en storm af hvirvlende lydflader som indhyller skarpe og direkte melodier. Alt dette for at danne en fanfare af musikalske mosaikker. Farvestrålende i det begyndende
tusmørke.

 

“I Teo Arcus skaber jeg et personligt univers, hvor jeg laver sange, med fortællinger, som gerne skal være vedkommende for publikum.” Med stor inspiration fra navne som Pink Floyd, Bon Iver, Phill Collins, Alex Vargas og Tim
Christensen, skaber Teo Arcus musik, som emmer af melankoliens tusmørke og håbets lys.

 

 

Dørene åbner 19.30
Sted
Huset i Hasserisgade
3'eren / Salen
Entré
FRI
Dagens vegetariske ret
95 kr.
Start aftenen i Husets Café fra kl 17.30 med dagens vegetariske ret