Kunsthåndværker Marked 2017

Søndag 27. august 2017

kl. 10.30 - 16.00

44 aktive kunsthåndværkere præsenterer sig, udstiller og sælger deres kreative kreationer på HUSETS censurerede KUNSTHÅNDVÆRKERMARKED.
 
Husets smukke gårdhave - og som noget nyt, Husets Galleri, er fyldt med tøj, keramik, glas, metal, smykker, filt, grafik, træskærerarbejde, stik, sten m.m.
 
Kom og vær’ med på denne festdag udi det kreative!

Entré 20 kr.

Husets Café
serverer lækker Vegetar platte og andre godter, kaffe og kager.. uhmmm...
hele 3 slags velskænket fadøl, kolde sodavand og liflig vin
Platten (100 kr):
- Kartoffelrösti m. urte-aioli
- Grillet brød m. avocadocreme og tomat
- Græsk yoghurt m. havtorn og hjemmelavet knas
- Spidskålssalat m. nektariner, dild og tranebær
- Rødbedefrikadelle m. hjemmelavet syltet grønt
- Brie på hjemmelavet knækbrød m. melon og syltetøj

Husets Kreative Værksteder
er ganske åbent og klar til du kommer indenom til

Demonstrationer
Fremstilling af glasperler - kl 11.30 - Glasværksted
Vådformning i læder  - 12.30 - Glasværksted

Hands on med Lars Kähler
Drej sammen med keramikeren Lars Kähler 12.00 til 14.00. Her på keramikværkstedet kan du dreje din egen skål for 25 kr.

Arbejdende værksteder
MakeMake
Keramik
Glas


 

Stemning og inspiration...


 

2017: Kunstnerne og hvad de har med

Andreas & Beate Wörner – Sølvsmede / Sølv- og Ravsmykker
Anette Albrechtsen – Keramiker / Boligartikler
Anita Søhus Nørnberg – Keramiker Porcelæn / Boligartikler
Anne-Lise Pedersen – Keramiker Raku / Boligartikler & Smykker
Annie Henriksen – Filtdesign / Beklædning & Boligartikler
Birgitte Gai – Hækling / Figurative Figurer
Birthe Kobæk – Beklædningsdesigner Strik, Uld, Bomuld, Hør / Beklædning
Elin Sonne – Keramiker / Skulptur & Boligartikler
Erik Sørensen – Trædrejer / Boligartikler & Accessories
Eva Andresen – Tekstildesigner & Maler / ’Artdolls’ & Accessories
Gabriella Jørgensen – Glaskunstner / Skulptur & Billeder
Grethe Haslev – Tekstildesigner / Beklædning Børnetøj
Grethe Lykke Refsgaard – Sølvsmed / Smykker Guld & Sølv
Hanne Petersen – Beklædningsdesigner Strik, Uld / Beklædning
Helene Stigel – Keramiker / Porcelæn & Stentøj Boligartikler
Helle Kroer – Billedkunstner / Maleri
Inge Frederiksen Høj – Keramiker / Boligartikler
2 x Birthe Strik - Beklædningsdesign Strik & Filt/ Beklædning Voksne
Jonna Brandhøj – Kunstmaler, Strik & Hækling/ Maleri & Boligartikler
Karen Riis – Sølvsmed / Smykker & Skulptur
Karin Graungaard – Glas- & Tekstildesigner / Glaskunst & Smykker
Karin Jørgensen – Skulptør & Kunstmaler / Skulpturer Mixed Media & Maleri
Kirsten Helledie – Keramiker Raku / Boligartikler
Kung Hansen – Billedkunstner / Bemaling Mixed Media
Kurt Thomsen – Sølvsmed / Smykker
Lars Henrik Kähler – Keramiker / Unika & Brugskunst
Lene Back Rokkedal – Beklædningsdesigner Filt, Bomuld, Silke / Beklædning
Line Visgaard Jørgensen – Grafiker / Plakat & Kunstkort
Lotte Krage Kristensen – Sølvsmed / Smykker
Louise Maagaard – Keramiker / Boligartikler
Maria Lindegaard Henningsen – Keramiker / Skulptur & Brugskunst
Marianne Andersen – Fotokunstner / Beklædning & Boligartikler
Marie & Anne-Mette Weinreich – Smykkedesign / Mixed Media  
Marie Sander Kaas – Glaspuster / Glaskunst Boligartikler
Marlene Rask – Grafiker & Skulptør / Illustrationer & Skulptur
Mette Albæk Christensen – Strik- & Filtdesigner / Puder & Boligartikler
Ole Larsen – Trædrejer / Boligartikler
Peter L. Iversen – Guld- & Sølvsmed / Smykker
Ruth Holst – Tekstil Billedsyning / Accessories & Boligartikler
Sergio Kuraitis – Læderdesign / Accessories & Boligartikler
Sofie og Claus Munch – Læderdesign / Tribal Artwork, Beklædning & Accessories
Tine Søhus Pedersen – Keramiker / Skulpturer, Boligartikler Unika
Viki Munksgaard – Illustrator / Illustrationer, Maleri & Tryk
Walter Lobe – Billedkunstner / Croquistegning & Skulptur

...

Udstillere 2017:

Andreas & Beate Wörner
Anette Albrechtsen
Anita Søhus Nørnberg
Anne-Lise Pedersen
Annie Henriksen
Birgitte Gai
Birthe Kobæk
Elin Sonne
Erik Sørensen
Eva Andresen
Gabriella Jørgensen
Grethe Haslev
Grethe Lykke Refsgaard
Hanne Petersen
Helene Stigel
Helle Kroer
Inge Frederiksen Høj
2 x Birthe Strik
Jonna Brandhøj
Karen Riis
Karin Graungaard
Karin Jørgensen
Kirsten Helledie
Kung Hansen
Kurt Thomsen
Lars Henrik Kähler
Lene Back Rokkedal
Line Visgaard Jørgensen
Lotte Krage Kristensen
Louise Maagaard
Maria Lindegaard Henningsen
Marianne Andersen
Marie & Anne-Mette Weinreich
Marie Sander Kaas
Marlene Rask
Mette Albæk Christensen
Ole Larsen
Peter L. Iversen
Ruth Holst
Sergio Kuraitis
Sofie og Claus Munch
Tine Søhus Pedersen
Viki Munksgaard
Walter Lobe