Programoversigt
JazzSelskabet Aalborg: Sarah Elgeti Quintet
On: 17.09.14
Kl. 20:00
Husets Highlights UDSOLGT: Raindogs - Celebrating Tom Waits
To: 18.09.14
Kl. 20:00
Søndagsbrunch: Smutzi Things
Sø: 21.09.14
Kl. 11:00
Jan Hellesøe LIVE (UDSOLGT)
Ti: 23.09.14
Kl. 20:00
Rejseforedrag om Vietnam, Cambodja & Laos
On: 24.09.14
Kl. 19:30
MusikLyrikCafe
To: 25.09.14
Kl. 19:30
Jazz i Dagligstuen: Emil de Waal + Spejderrobot feat. Fredrik Lundin plus Band Ane
To: 25.09.14
Kl. 20:00
Klub Husfred: The New Spring + SheppardKarlsson
Fr: 26.09.14
Kl. 20:30
Papaya koncert: Rita Marcotulli (piano) & Luciano Biondini (harmonika)
Lø: 27.09.14
Kl. 20:00
Søndagsbrunch: Rikke Bruhn
Sø: 28.09.14
Kl. 11:00
Highlight: Ole Frimer & Alan Haynes
On: 01.10.14
Kl. 20:00
Jazzclub Satchmo: Papa Pider's Jazz Band (S)
Fr: 03.10.14
Kl. 20:00
Søndagsbrunch: Mig & Cornelis
Sø: 05.10.14
Kl. 11:00
PechaKucha Night Aalborg #18
Ti: 07.10.14
Kl. 20:20
“Tirsdags”møde på en onsdag: Aalborg Pensionistorkester
On: 08.10.14
Kl. 12:00
Strikkeforedrag: Bente Geil Roadshow
On: 08.10.14
Kl. 19:00
Åben Scene
To: 09.10.14
Kl. 19:30
Husets Highlights: Benny Holst Trio
To: 09.10.14
Kl. 20:00
AFLYST: Robin Williamson
Fr: 10.10.14
Kl. 20:00
Søndagsbrunch: Banks, Jørgensen, Backhausen
Sø: 12.10.14
Kl. 11:00
Maria Leer - Fernisering i Husets Galleri
Sø: 12.10.14
Kl. 12:00 - 14:00
Efterårsferie i Huset: GLASKUNST
Ma: 13.10.14
Kl. 12:00
Efterårsferie i Huset: KERAMIKDYR
Ma: 13.10.14
Kl. 12:00
Efterårsferie i Huset: Lav et MiniMonster eller få en Finger
Ma: 13.10.14
Kl. 12:00
Efterårsferie i Huset: Skræm livet af dine børn
Ma: 13.10.14
Kl. 14:00
Efterårsferie i Huset: GLASKUNST
Ma: 13.10.14
Kl. 15:00
Efterårsferie i Huset: KERAMIKDYR
Ma: 13.10.14
Kl. 15:00
Efterårsferie i Huset: Lav et MiniMonster eller få en Finger
Ma: 13.10.14
Kl. 15:00
Efterårsferie i Huset: Skræm livet af dine børn
Ma: 13.10.14
Kl. 17:00
Efterårsferie i Huset: GLASKUNST
Ti: 14.10.14
Kl. 12:00
Efterårsferie i Huset: KERAMIKDYR
Ti: 14.10.14
Kl. 12:00
Efterårsferie i Huset: Lav et MiniMonster eller få en Finger
Ti: 14.10.14
Kl. 12:00
Efterårsferie i Huset: Skræm livet af dine børn
Ti: 14.10.14
Kl. 14:00
Efterårsferie i Huset: GLASKUNST
Ti: 14.10.14
Kl. 15:00
Efterårsferie i Huset: KERAMIKDYR
Ti: 14.10.14
Kl. 15:00
Efterårsferie i Huset: Lav et MiniMonster eller få en Finger
Ti: 14.10.14
Kl. 15:00
Efterårsferie i Huset: Skræm livet af dine børn
Ti: 14.10.14
Kl. 17:00
JazzJam
Ti: 14.10.14
Kl. 20:00
Efterårsferie i Huset: GLASKUNST
On: 15.10.14
Kl. 12:00
Efterårsferie i Huset: KERAMIKDYR
On: 15.10.14
Kl. 12:00
Efterårsferie i Huset: Lav et MiniMonster eller få en Finger
On: 15.10.14
Kl. 12:00
Efterårsferie i Huset: GLASKUNST
On: 15.10.14
Kl. 15:00
Efterårsferie i Huset: KERAMIKDYR
On: 15.10.14
Kl. 15:00
Efterårsferie i Huset: Lav et MiniMonster eller få en Finger
On: 15.10.14
Kl. 15:00
Når jeg bliver stor vil jeg være elefantastisk lige som dig...
To: 16.10.14
Kl. 12:00 - 16:00
Husets Highlights: Carsten Dahl solo
To: 16.10.14
Kl. 20:00
Når jeg bliver stor vil jeg være elefantastisk lige som dig...
Fr: 17.10.14
Kl. 12:00 - 16:00
Klub Husfred: Navneløs + My Bubba
Fr: 17.10.14
Kl. 20:30
Papaya koncert: Miguel Pesce: guitar
Lø: 18.10.14
Kl. 20:00
Søndagsbrunch: Duolog
Sø: 19.10.14
Kl. 11:00
Husets Highlights: Steen Rasmussen feat. Leo Minax
To: 23.10.14
Kl. 20:00
Klub Husfred: Inouwee + Lowly
Fr: 24.10.14
Kl. 20:30
Søndagsbrunch: Franck White & the Groovers
Sø: 26.10.14
Kl. 11:00
MusikLyrikCafe: Nikolaj Derosche / Tomas Nielsen / Champignonerne
To: 30.10.14
Kl. 19:30
Jazz i Dagligstuen - dobbeltkoncert: Jazznord Ensemble // Niclas Bardeleben Special Occasion Quintet
To: 30.10.14
Kl. 20:00
Temadag om PH
Lø: 01.11.14
Kl. 10:00 - 16:00
Søndagsbrunch: Et letsindigt ord - besættelsenstidens musik
Sø: 02.11.14
Kl. 11:00
Tirsdagsmøde: Byvandring
Ti: 04.11.14
Kl. 12:00
Highlight: Eivør & Ginman
On: 05.11.14
Kl. 20:00
Jazzclub Satchmo: Martin Bennett's Old Green River Band (UK)
Fr: 07.11.14
Kl. 20:00
Papaya: Klassisk nordindisk koncert: Supratik Sen Gupta (sitar) – Subrata Manna (tabla)
Lø: 08.11.14
Kl. 20:00
Søndagsbrunch: Bragr
Sø: 09.11.14
Kl. 11:00
Kim Herholdt Groth Fernisering i Husets Galleri
Sø: 09.11.14
Kl. 12:00 - 14:00
Q JazzJam
Ti: 11.11.14
Kl. 20:00
Åben Scene
To: 13.11.14
Kl. 19:30
Jazz i Dagligstuen: Morten Kargaard Septet
To: 13.11.14
Kl. 20:00
Klub Husfred: Er De Sjældne + Ukendt Under Andet Navn
Fr: 14.11.14
Kl. 20:30
Søndagsbrunch: Stråmændene
Sø: 16.11.14
Kl. 11:00
Musik & fortælling: Peter A.G. - Det sansende menneske
On: 19.11.14
Kl. 19:30
Klub Husfred: Dad Rocks! + Double Moon Mirage
Fr: 21.11.14
Kl. 20:30
Store-Strikke-Søndags-Brunch
Sø: 23.11.14
Kl. 11:00
MusikLyrikCafe: Spildæk / Oscar Vela / Mikkel Julius Gravgaard
To: 27.11.14
Kl. 19:30
Husets Highlights: Sidsel Storm
To: 27.11.14
Kl. 20:00
Klub Husfred: Bisse
Fr: 28.11.14
Kl. 20:30
Jazzbrunch: Lime River Jazz Band
Sø: 30.11.14
Kl. 11:00
Helga Thagaard & Mette Rix Fernisering i Husets Galleri
Sø: 30.11.14
Kl. 12:00 - 14:00
Tirsdagsmøde: Besøg af Visens Venner
Ti: 02.12.14
Kl. 12:00
Papaya: Jacob Anderskov solo
Lø: 06.12.14
Kl. 20:00
Juleklippeklistre-brunch
Sø: 07.12.14
Kl. 11:00
JuleJazzJam
Ti: 09.12.14
Kl. 20:00
Vælg dato
< SEPTEMBER 2014 >
MaTiOnToFr
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30







Sådan!

Masser af koncerter, lige og skævt for alle og så enhver... Se program og køb billetter her!

Flere oplevelser

Prøv at skifte måned i kalenderen herover - der er ofte flere arrangementer end der umiddelbart vises i Programoversigten...

Huset er! - brug det!

Huset er åbent for alle! Her er rum for oplevelser, værksteder, café, udstillinger, mødelokaler, foredrag, konferencer, kurser og meget mere...
Kom ind og gå en tur rundt, så ska' du bare se!